θερμά και ψυχρά χρώματα
![](https://www.artlessons.gr/sites/default/files/styles/main/public/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC-%CF%88%CF%85%CF%87%CF%81%CE%B1.jpg?itok=nPmcuGVH)
Τα χρώματα τρέχουν το κάθε ένα με την δική του ταχύτητα. Μερικά από αυτά μας προκαλούν ευχαρίστηση να τα βλέπουμε, όπως κόκκινο και άλλα φόβο ή δεν μας κάνουν να αισθανόμαστε ευχάριστα, όπως το βαθύ μώβ ή το μαύρο.
Τα χωρίσαμε λοιπόν σε θερμά και ψυχρά
Θερμά είναι: άσπρο, κίτρινο, κόκκινο, πορτοκαλί.
Τα ψυχρά είναι: πράσινο, μπλέ, μώβ, μαύρο.
Υπάρχουν όμως, θα μου πείτε και άλλα χρώματα όπως οι ώχρες και οι σιέννες.
Αυτά τα κατατάσσουμε στα ουδέτερα χρώματα και χαριτολογώντας τα λέμε και χαμελαίοντες ή μπαλαντέρ γιατί παίρνουν το χρώμα που βρίσκεται δίπλα τους. Έτσι μια ώχρα ή μία όμπρα κιτρινίζει δίπλα σε ένα κίτρινο, πρασινίζει δίπλα σε ένα πράσινο ή μπλεβίζει δίπλα σε ένα μπλέ χρώμα.
Το ασημί και το χρυσό χρώμα άλλοτε είναι θερμά και άλλοτε ψυχρά.
Στο μπλέ αν βάλουμε πολύ άσπρο χρώμα ή κίτρινο γίνονται θερμά χρώματα. Στο κόκκινο αν βάλουμε μπλέ γίνεται σταδιακά ψυχρό μωβ.
Ξανακοιτάχτε τον πίνακα Ίττεν.